Mebant sünger taşıyıcılı yalıtım bantları; kullanım alanlarına göre farklı cins ve özellikteki açık ve kapalı gözenekli süngerler ile yapılan; ısı, ses ve toz yalıtımı sağlamak amacıyla kullanılan bantlardır.
Geleneksel açık gözenekli poliüretan sünger bantların yanı sıra özellikle sızdırmazlık amaçlı olarak Polietilen, PVC, EPDM ve benzeri sünger taşıyıcılı bantlar da Mebant tarafından üretilmekte ve uzun süre, sağlıklı biçimde hizmet edebilmesi amacı ile bandın uygulama ortamı, çalışma koşulları ve kullanılan taşıyıcı süngerin cinsi dikkate alınarak bant için en uygun yapışkan tipleri seçilmektedir. Sünger bantlar sünger tipine bağlı olarak 0,5 mm.’den 20mm. Kalınlığa kadar ve 6mm.’den 1000mm. Genişliğe kadar değişik ölçülerde; yapışkansız, tek tarafı yapışkanlı veya çift tarafı yapışkanlı olarak yapılabilmektedir.
Sünger taşıyıcılı yalıtım bantları:
  • İnşaat sektöründe çatı ve cephe kaplama uygulamalarında
  • Demontabl ve alçı bölme duvar profillerinde akustik amaçlı olarak
  • Muhtelif amaçlı pano ve çelik kabin imalatlarında sızdırmazlık bandı olarak
  • Otomotiv endüstrisinde; çok amaçlı sızdırmazlık ve titreşim önleyici ve yapıştırıcı olarak,
  • ISK endüstrisinde, klima kanallarının birleşim yerlerinde sızdırmazlık elemanı olarak kullanılmaktadır.
Sünger bant konusunda bir uzman olan Mebant, çeşitli sektörlerde süngerli bant haricinde kullanılan, “köpük bantlar, ince filmik bantlar, akrilik köpük bantlar, koruyucu bantlar, maskeleme bantları” gibi ürünler konusunda da gelen özel talepleri karşılayabilmektedir. Mebant, bu tür özel bantları Jumbo bobinler halinde ürettikten ya da satın aldıktan sonra, bobinden bobine sararak küçük bobinler elde edebilmekte ve daha sonra istenilen genişlikte dilimleyebilmektedir. Bu tür, tek ve çift taraflı bantlar gelen talepler doğrultusunda, istenilen uzunluk ve genişlikte, dilimlenmiş rulolar halinde hazırlanmakta veya uygulama alanına özel, kesilmiş şekilli bantlar halinde de temin edilebilmektedir.